تب ، درجه حرارت ایران شهردار مدیریت شهرداری

تب ، درجه حرارت: ایران شهردار مدیریت شهرداری اصلاح طلب سال آینده شورای شهر محسن هاشمی اصلاح طلبان شهردار تهران مجلس شورای اسلامی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی عوض کردن نظام ریاستی، آخر رای مستقیم مردم است/ با آن مخالفم ، زیباکلام

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، در یادداشتی جهت روزنامه «قانون» نوشت: «گذشته از صحبت نمایندگان راجع به ارسال نامه به مقام معظم رهبری و درخواست تشکیل شورای بازبینی

عوض کردن نظام ریاستی، آخر رای مستقیم مردم است/ با آن مخالفم ، زیباکلام

زیباکلام: عوض کردن نظام ریاستی، آخر رای مستقیم مردم است/ با آن مخالفم

عبارات مهم : قانون

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، در یادداشتی جهت روزنامه «قانون» نوشت: «گذشته از صحبت نمایندگان راجع به ارسال نامه به مقام معظم رهبری و درخواست تشکیل شورای بازبینی قانون اساسی و نیز عوض کردن نظام ریاستی به پارلمانی و این که نیت و نشانه دوستان از تبدیل پست ریاست جمهوری به گزینش نخست وزیر از سوی مجلس چیست، بنده فوق العاده به این بحث بدبین هستم. این عنوان به تازگی مطرح نشده و چند سال پیش نیز بحث عوض کردن به نظام پارلمانی شنیده شد. انتخابات ریاست جمهوری آخرین جزیره از مردم سالاری و رای مستقیم مردم است که باقی مانده .

عوض کردن نظام ریاستی، آخر رای مستقیم مردم است/ با آن مخالفم ، زیباکلام

ترس از این عنوان باعث شده است بعضی به دنبال از بین بردن مقام ریاست جمهوری و تشکیل مجدد پست نخست وزیری برآیند. به نظر نباید راه دور برویم و مباحث پیچیده آکادمیک را مطرح کنیم. همین مجلس دهم که بیش از صد نماینده فراکسیون امید دارد و از نمایندگان مستقل و اصولگرایان معتدل و میانه رو تشکیل شده است است را در نظر بگیرید و فرض کنید این مجلس قصد داشته باشد از بین مردها رئیسی، قالیباف و روحانی یک نفر را به عنوان رییس قوه مجریه گزینش کند. آیا غیر از این بود که مجلس دهم غیر از آقای رئیسی را گزینش می کرد؟ بی شک گزینه مجلس آقای رئیسی بود. با تمام احترامی که جهت نمایندگان مجلس دهم قایل هستم، متاسفانه این عنوان را تلاش ترسناک و حرکت مخوفی می دانم که قصد دارند آخرین بقایای مردم سالاری و گزینش رییس جمهور با رای مستقیم مردم را تعطیل کنند تا شاهد این باشیم که تمامی مقام ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم انتصابی باشند. بنابراین با تمام وجود با این برنامه مخالف هستم.

بنده امیدوار بودم که نمایندگان مجلس دهم و فراکسیون امید طرحی را گزینش کنند که نظام، انتخابی تر و مردم سالاری پررنگ تر شود نه این که باعث کم رنگ تر شدن این شاخصه نظام مردم سالاری شویم.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، در یادداشتی جهت روزنامه «قانون» نوشت: «گذشته از صحبت نمایندگان راجع به ارسال نامه به مقام معظم رهبری و درخواست تشکیل شورای بازبینی

طرحی باید مطرح می شد که شورای نگهبان را ملزم می کرد تا در چارچوب قانون فردی را رد صلاحیت کند و مانع از این روند می شد که افراد به صورت غیر قانونی رد صلاحیت شوند.

نباید جایگاه شورای نگهبان را نیز نادیده گرفت. به نظر من عنوان اصلی، در چارچوب قانون عمل کردن هست. شورای نگهبان طبق قانون ملزم است که جهت رد صلاحیت افراد دلیلی قانونی بیاورد. چه زمانی این شورا در قبال رد صلاحیت افراد دلیلی قانونی بیان کرده است.

شورای نگهبان تا به امروز هزاران نفر را جهت انتخابات مجلس و ریاست جمهوری رد صلاحیت کرده و یک بار نیز پاسخگو نبوده هست. حداکثر کاری که این شورا انجام داد این بود که عباس کدخدایی گفت که نمی گوییم جهت مثال صادق زیباکلام صلاحیت ندارد بلکه صلاحیت وی جهت شورای نگهبان محرز نشد! مطرح شدن این مباحث مصداق بازی کردن با لغات، عبارات و قانون است.

عوض کردن نظام ریاستی، آخر رای مستقیم مردم است/ با آن مخالفم ، زیباکلام

متاسفانه شورای نگهبان بابی را باز کرده و تعداد قابل توجهی از رد صلاحیت شدگان با بهانه هایی سیاسی از صحنه انتخابات کنار می روند. بهانه هایی از جمله عدم التزام به پرسشها مختلف، نداشتن اعتقاد کافی به جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و لبخند به فتنه که هیچکدام در قانون مطرح نیست ولی شورای نگهبان به آسانی آب خوردن، افراد را رد صلاحیت می کند. امید ما نیز این بود که نمایندگان دست کم جلوی این رد صلاحیت های غیر قانونی را بگیرند ولی اقدامی تا به امروز از سوی نمایندگان صورت نگرفت. در آخر دوباره تاکید می کنم که این اقدام یعنی عوض کردن نظام ریاستی، آخر رای مستقیم مردم است و من با آن مخالفم.»

واژه های کلیدی: قانون | قانونی | نگهبان | رد صلاحیت | قانون اساسی | ریاست جمهوری | نمایندگان مجلس | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs